Canotorii din Fălticeni și Suceava au câștigat 16 medalii la Campionatul național de fondSport

Canotorii din Fălticeni și Suceava au câștigat 16 medalii la Campionatul național de fond

La sfârșitul săptămânii trecute, 5-8 aprilie, la Timișoara s-a desfășurat Campionatul Naţional de Fond. Pentru canotorii suceveni a fost prima competiție pe apă în anul 2017.

Secțiile de canotaj din Fălticeni și Suceava au fost reprezentate de 19 sportivi în probele rezervate seniorilor şi juniorilor.

La finalul competiției, CSS Nicu Gane Fălticeni a contabilizat 4 medalii iar CSM Suceava un număr de 12 medalii.

CSS Nicu Gane (antrenori Vasile Avrămia și Ana Avrămia)

Seniori

Locul 2 – Ionuț Cristian Cojocaru, Andrei Sebastian Cornea, Flavius Gabriel Scutaru, Narcis Sebastian Zaharii – 4 rame

Locul 3 – Ionuț Cristian Cojocaru, Andrei Sebastian Cornea – dublu

Juniori

Locul 2 – Ionuț Cristian Cojocaru, Andrei Sebastian Cornea – dublu vâsle J1

Locul 2 – Ionuț Cristian Cojocaru, Andrei Sebastian Cornea – dublu rame J1

Alte două canotoare au concurat în probele de simplu ale junioarelor, Maria Magdalena Rusu și Giorgiana Moroșanu, aceasta din urmă termânând cursa pe locul 4.

Pentru canotori, începând cu data de 18 aprilie, urmează selecțiile pentru loturile care reprezenta România la campionatele europene și mondiale. După cum ne-a informat antrenorul Vasile Avrămia, de la CSS Nicu Gane vor participa la selecție trei canotori: Andrei Sebastian Cornea, Ionuț Cristian Cojocaru și Maria Magdalena Rusu.

Secţia de canotaj CSM Suceava (antrenor Ioan Despa)

Seniori:

Locul 2 – Vlad Paul Ghica – simplu, categorie ușoară

Locul 2 – Iuliana Elena Mihai – simplu, categorie ușoară

Locul 3 – Staut Constantin – simplu

Locul 3 – Alexandru Dumitru Ciobâcă, Flavius Bucătaru, Ciprian Loghin, Florin Artenie Fântânariu – 4 vâsle

Juniori:

Locul 1 – Florin Artenie Fântânariu – simplu J2

Locul 1 – Iuliana Elena Mihai – simplu, categorie ușoară J1

Locul 1 – Ianis Florin Anton și Gabriel Șchioapoaia – dublu rame, categorie ușoară

Locul 2 – Ianis Florin Anton și Gabriel Șchioapoaia – dublu vâsle, categorie ușoară

Locul 2 – Larisa Elena Roșu și Elena Dănuț – dublu rame J1

Locul 2 – Larisa Elena Roșu și Elena Dănuț – dublu vâsle J1

Locul 2 – Alexandru Dumitru Ciobâcă, Flavius Bucătaru, Ciprian Loghin, Paul Vlăduț Ghica – patru vâsle J1

Locul 2 – Alexandru Dumitru Ciobâcă, Flavius Bucătaru, Ciprian Loghin, Paul Vlăduț Ghica – patru rame J1

Antrenorul Ioan Despa a ținut să mulțumească, prin intermediul Cronicii de Fălticeni, Consiliului Local și Primăriei Suceava pentru sprijinul financiar de care a beneficiat secția de canotaj a CSM Suceava.

foto – banatulazi.ro

 

ȘTIRI

error: Content is protected !!